Złącza gwintowane to wszelkie połączenia rozłączne bezpośrednie kształtowo-cierne. Cechą charakterystyczną tego rodzaju połączeń są wstępy oraz odpowiadające im wgłębienia ukształtowane na elementach głównych, czyli gwinty. Co jeszcze warto wiedzieć o złączach gwintowanych?
Pierwsze złącza gwintowane
Łączenia gwintowane są jednymi z najstarszych tego typu połączeń znanych ludzkości. Tego typu połączenia pojawiły się już w IV w. p.n.e., a za ich prekursora i wynalazcę uważa się Achytasa z Tarentu. Natomiast pierwszym człowiekiem, który dostrzegł zasadność praktycznego zastosowania gwintów był znany chyba wszystkim Archimedes.
Zastosowanie
Połączenia gwintowe stosuje się najczęściej do przesyłu wszelkiego rodzaju mediów takich, jak np.: substancje chemiczne, produkty petrochemiczne czy też ciekły gaz. Złącza gwintowane stosuje się również w przypadku bardzo agresywnych substancji chemicznych. Wówczas używa się złącza pokryte warstwą odpornego chemicznie polimeru ECTFE. Złącza gwintowane produkowane są zazwyczaj ze stali węglowej, stali nierdzewnej, mosiądzu oraz aluminium.
Podstawowy podział
W przypadku złącz gwintowanych można wyróżnić połączenia biorąc pod uwagę rodzaj gwintu. Na rynku dostępne są obecnie gwinty prawe oraz lewe, a także połączenia wewnętrzne oraz zewnętrzne. Podziału można także dokonać pod względem kształtu zarysu gwintu. W takim przypadku będą to gwinty trójkątne, trapezowe symetryczne i niesymetryczne, gwinty rurowe oraz okrągłe. Dostępne są także gwinty calowe oraz metryczne.
Rodzaje gwintów
Złącza gwintowane wytrzymują ciśnienie robocze do 25 bar. W przypadku połączeń wykonanych z aluminium wartość ta sięga poziomu 16 bar. Złącza gwintowane są wyposażone zarówno w wewnętrzne, jak i zewnętrzne gwinty różnego rodzaju, jak np. BSP, BSPT, NPT, NPS, ACME, DIN11 oraz gwinty metryczne. To od rodzaju gwintu zależy jego uszczelnienie. Może to być uszczelnienie płaskie za pomocą uszczelki, uszczelnienie na stożku z wykorzystaniem metalu lub uszczelnienie na gwincie za pomocą taśmy teflonowej lub odpowiedniego uszczelniacza (płyn, pasta, itp.).
Złącza gwintowane mają obecnie bardzo szeroki zakres zastosowania. Stosuje się je m.in. w przemyśle maszynowym i instalacjach przemysłowych, w przemyśle chemicznym i petrochemicznym, lakierniczym, motoryzacyjnym, w sektorze ochrony środowiska i recyklingu, w branży spożywczej i napojowej, w przemyśle energetycznym oraz celulozowym.