Jesień do czas domowych i przydomowych porządków, a także doskonały moment na przygotowanie całej posesji do nadciągającej zimy. Zwykle właśnie jesienią przeprowadzamy niezbędne prace w ogrodach i ogródkach, zabezpieczamy drzewa, krzewy ozdobne, płoty czy instalujemy okiennice. Ciągle jednak zapominamy o tym elemencie domu, który stanowi jedną z podstaw naszej ochrony przed zimową pogodą. Zapominamy o dachu.
Kiedy należy przeprowadzać obowiązkowe przeglądy dachu?
Każdy właściciel czy zarządca nieruchomości powinien mieć zaznaczone w swoim kalendarzu dwa momenty, w których należy przeprowadzić przegląd oraz – ewentualnie – wszelkie naprawy uszkodzonego dachu. Momentami tymi są wiosna oraz jesień.
Wiosną usuwamy z dachu opadłe tam w ciągu zimy gałęzie i usuwamy toksyczne zabrudzenia (sadza wymieszana z wszelkimi pyłami nie tylko brudzi pokrycie dachowe, ale i powoduje jego przyśpieszoną korozję poprzez wysoką zawartością kwaśnych związków chemicznych). Wiosną naprawiamy też uszkodzone przez śnieg i lód rynny, śniegołapy, a w razie potrzeby również wystające ponad dach elementy przewodów kominowych.
Jesień to z kolei czas na montaż wspominanych śniegołapów, sprawdzania drożności i udrażniania rynien (często zatykanych przez opadające gęsto liście), łatania dziur i usuwania nieszczelności w pokryciu dachowym oraz ogólnego zabezpieczania wrażliwych elementów przed czynnikami atmosferycznymi.
Czemu jesienny przegląd dachu jest tak ważny?
Jak podkreślają eksperci, jesienny przegląd dachu ma dla całego budynku i jego mieszkańców szczególne znaczenie. Koniecznie należy go zaplanować nim jeszcze nadciągną największe słoty i zdecydowanie przed pierwszym śniegiem (pierwszy śnieg może okazać się tym ostatnim, a prace na oblodzonym poszyciu są niezwykle niebezpieczne). Jesienny przegląd dachu ma na celu nie tylko naprawienie uszkodzeń powstałych w miesiącach letnich, ale przede wszystkim upewnienie się, iż cała konstrukcja wraz z pokryciem dachowym jest gotowa na te kilka miesięcy niezwykle trudnej pogody. Musimy pamiętać, że zimą warunki atmosferyczne mogą wystawić dach na naprawdę ciężką próbę.
O co należy zadbać przede wszystkim?
Na liście do sprawdzenia pierwsze miejsce winny zająć wszelkie łączenia poszycia dachu, ponieważ to one są szczególnie narażone na szkodliwe czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr czy lód. Poddane ich działaniu mogą ulec uszkodzeniu, co z kolei grozi utratą szczelności pokrycia dachowego. Szczególnie warto przyjrzeć się łączeniom powierzchni dachu z kominem oraz wszelkim tzw. obróbkom blacharskim. Elementy te skutkiem intensywnej eksploatacji są najmocniej narażone na uszkodzenia i powstawanie rozszczelnień.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Bratex: http://www.bratex.pl