Marzeniem każdego pasjonata jeździectwa jest posiadanie własnego konia. Zanim jednak zapadnie decyzja o zakupie wierzchowca, przyszły właściciel musi poważnie przemyśleć wszystkie za i przeciw.Chęć posiadania konia nierzadko jest tak silna, że decyzję podejmuje się pod wpływem impulsu. Nie jest to jednak zakup odkurzacza, czy nawet nowego samochodu, który postawiony w garażu będzie miał się dobrze. Koń to stworzenie żywe, czujące i wymagające. Do zakupu konia nie wystarczą pieniądze. Nie wystarczą nawet spore pieniądze. Aby mieć własnego konia potrzeba niemałego budżetu, dużej ilości wolnego czasu oraz ogromu samozaparcia i wytrwałości.
Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że kupno konia nie jest jednorazowym wydatkiem. Jest to inwestycja wieloletnia, ponieważ przez całe życie konia będziemy musieli opłacać mu miejsce w pensjonacie (jeśli nie posiadamy własnej stajni), kowala i weterynarza. Dodatkowo, wydamy sporo pieniędzy na sprzęt jeździecki oraz rzeczy do pielęgnacji konia, który będzie się z czasem zużywał. Jeśli mimo wszystko wciąż jesteśmy zainteresowani kupnem konia, czas przejść do poszukiwań pensjonatu dla niego i na tym skupimy się w tym artykule.
Przy wyborze należy kierować się przede wszystkim dobrem konia. Jeśli pierwsze wrażenie jest zadowalające, trzeba przyjrzeć się wszystkim najpotrzebniejszym elementom z bliska. Zwróćmy uwagę na wielkość boksów, ale także to, czy jest w nich czysto i czy konie mają stały dostęp do wody. Zapytajmy, czym i ile razy dziennie konie są karmione, oraz czy będziemy mogli decydować o dawkach i rodzajach jedzenia swojego wierzchowca. Jest to ważne, jeśli będziemy chcieli podawać dodatkowo witaminy lub suplementy – musimy mieć wówczas pewność, że opiekun zadba o to, by nasz koń regularnie je otrzymywał. Jeśli boksy i żywienie są odpowiednie, sprawdźmy posiadane przez stajnię padoki.
Zielone pastwiska i padoki są o tyle ważne, że dzięki nim koń ma zapewniony stały ruch pod nieobecność właściciela, a także może spędzać czas z innymi wierzchowcami, przez co nie czuje się samotny. Sprawdźmy, czy konie są wypuszczane przez stajennych opiekunów i jak często, czy musimy sami to robić. Obejrzymy także stan tych padoków, oraz jakość i rodzaj ogrodzeń. Przy sprawdzaniu stanu padoków i pastwisk, zapytajmy o to, gdzie odbywają się jazdy – czy stajnia wyposażona jest w krytą ujeżdżalnię, czy może jazdy odbywają się na zewnątrz cały rok. Zobaczmy też jej podłoże oraz wymiary. Sprawdźmy także, czy korzystanie z niej jest wliczone w cenę pensjonatu i czy obowiązuje harmonogram korzystania z niej. Jeżeli natomiast bardziej interesują nas wyjazdy w teren, rozejrzymy się w okolicy stajni, czy znajdują się tam ścieżki i tereny, po których będziemy mogli bezpiecznie jeździć.
Kolejnym ważnym aspektem jest opieka stajenna. Zapytajmy, czy całodobowo w stajni lub jej pobliżu znajduje się kompetentna osoba, czy w razie wypadków czy nagłych zachorowań ktoś odpowiednio szybko zareaguje. Oprócz tego musimy dowiedzieć się, czy w stajni leczy jeden lekarz weterynarii i kto to jest, a także czy będziemy mogli korzystać z usług innego. Tak samo powinna wyglądać sprawa z kowalem – sami powinniśmy decydować o tym, kto dba o zdrowie i stan kopyt naszego konia.
Nie zapominajmy też o zapleczu socjalnym dla nas, czyli przebieralni, łazience, WC oraz o miejscu do przechowywania sprzętu jeździeckiego. Większość stajni posiada siodlarnie, gdzie każdy jeździec ma swoje wydzielone miejsce na pakę ze sprzętem, a jest to o tyle ważne, że oszczędza nam kłopot wożenia ze sobą całego sprzętu przy każdej wizycie u konia.
Jeśli jednak obejrzana stajnia nie spełnia naszych wymagań, nie poddawajmy się. Dobry pensjonat, to podstawa posiadania konia, dlatego wybierajmy go rozważnie i nie spieszmy się.