Z dniem 1 lipca 2021 w 27 państwach UE, a także w Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Liechtensteinie zaczyna obowiązywać Unijny Certyfikat Covid (UCC). W dokumencie znajdują się informacje dotyczące szczepienia, przebycia COVID-19 lub negatywnego testu na obecność koronawirusa. Ułatwi on podróże po Europie, a w wielu wypadkach będzie też warunkiem wstępu na wydarzenia sportowe czy kulturalne.
Darmowy, ale ważny przez określony czas
UCC jest całkowicie darmowy. Możemy go posiadać zarówno w formie tradycyjnej, papierowej, jak i cyfrowej. W tym drugim wypadku wyświetlany jest w aplikacji na smartfonie. Sporo osób, szczególnie młodych, wybierze zapewne tę właśnie wersję. Dzięki kodowi QR da się go bez problemu sprawdzić w całej Unii Europejskiej. UCC można pobrać ze swojego Internetowego Konta Pacjenta na pacjent.gov.pl i wydrukować lub posługiwać się nim w aplikacjach mojeIKP i mObywatel.
Certyfikat potwierdzający zaszczepienie, który jest wystawiany w Polsce, ma ważność 365 dni od 14. dnia po podaniu drugiej dawki szczepionki (lub jedynej dawki w przypadku jednodawkowego preparatu). Jeśli chodzi o certyfikat o przejściu infekcji COVID-19, ma on ważność od 11. do 180. dnia po otrzymaniu wyniku testu PCR, który potwierdził zakażenie. Zaświadczenie o teście natomiast ważne jest przez 48 godzin od jego uzyskania.
Co gwarantuje nam UCC?
Certyfikat ten ma ułatwić nam przemieszczanie się na terenie Europy. Dzięki temu, że jest to jednolity dokument zaakceptowany przez kraje UE, możemy być pewni, że nasze świadectwo szczepień czy wynik testu będą uznane w każdym z nich. Nie musimy obawiać się, czy wyniki badań będą akceptowane na granicy z krajem, do którego się udajemy. Ominie nas konieczność odbywania kwarantanny.
Przed udaniem się w podróż do danego państwa trzeba jednak mieć na uwadze to, że zasady w poszczególnych krajach mogą się nieznacznie różnić. Istnieje prawdopodobieństwo, że pojawią się sytuacje, w których będą potrzebne zaświadczenia sanitarne. Warto na bieżąco śledzić informacje dotyczące obostrzeń w konkretnym państwie członkowskim. Na koniec pamiętajmy o tym, że UCC nie jest dokumentem, którym można posługiwać się zamiast paszportu czy dowodu tożsamości. Te ostatnie nadal będą konieczne do przekroczenia granic krajów niebędących w strefie Schengen.