banner
Ciekawostki

Sztuka parzenia kawy

Początkowo jagody kawy jedzono w całości, dopiero po jakimś czasie zaczęto z nich wydobywać  twarde ziarna, które niepalone mielono. Zmieloną kawę najpierw mieszano z tłuszczem zwierzęcym, dopiero jakiś czas później zdecydowano się przyrządzić z niej napar, którego aromatem smakosze kawy zachwycają się po współczesne czasy.

Sposóby parzenia kawyKto docenił kawę?

Pierwszym krajem europejskim, w którym doceniono walory smakowe kawy były Włochy. W Wenecji powstała pierwsza kawiarnia, zaś w Neapolu pierwsza maszyna pozwalająca na parzenie kawy w warunkach domowych. Kawa początkowo była przysmakiem arystokracji, bowiem tylko zamożni mogli pozwolić sobie na jej codzienne spożywanie. Wkrótce, za sprawą powstawania coraz większej ilości plantacji, cena kawy spadła, a i lokali serwujących ten aromatyczny napój konsekwentnie przybywało. Tym sposobem po kawę coraz częściej sięgały też inne klasy społeczne, a kawiarnie stały się miejscem spotkań, zwłaszcza artystów.

Jak prawidłowo przyrządzić tradycyjną kawę?

Obecnie kawę uznaje się za jeden z największych przysmaków i przyrządza się ją na wiele różnych sposobów, które pozwalają wydobyć z niej to, co najlepsze. Aby uzyskać ten wyjątkowy smak i aromat, którym zachwycano się przed wiekami, nie wystarczy zalać zmielonej kawy wrzącą wodą. Sztuka parzenia kawy wymaga znacznie więcej wysiłku. Jak zatem krok po kroku wydobyć walory smakowe kawy?

Pierwsza najstarsza metoda, wywodząca się z Bliskiego Wschodu, składa się z pięciu kroków, ale jakże wymagających.

  1. Do małego rondelka należy nalać zimnej wody i wsypać zmieloną kawę, a następnie całość podgrzać, zdejmując naczynie przed zawrzeniem płynu.
  2. W czasie gotowania można dodać przyprawy korzenne – w zależności od gustu może to być imbir, cynamon, wanilia.
  3. Po pierwszym zdjęciu z ognia, zawartość rondelka należy jeszcze dwukrotnie podgrzać, pamiętając, by nie dopuścić do zawrzenia.
  4. Aby fusy kawy opadły na dno, można dodać odrobinę zimnej wody.
  5. Gotowy wywar rozlewa się do filiżanek.

Równie smaczna jest kawa przyrządzana według włoskiej receptury.

  1. We Włoszech powstała pierwsza maszyna do parzenia kawy – caffettiera napoletana, dlatego niezbędna jest kawiarka, by móc przyrządzić napar zgodny z włoskim przepisem.
  2. Zmieloną kawę, najlepiej samodzielnie, należy wsypać do sitka, pamiętając, by ją ugnieść i wyrównać do brzegu.
  3. Kawiarkę stawia się na ogniu, a gdy tylko kawa się zaparzy, natychmiast należy zdjąć kawiarkę z ognia.
  4. Tak przyrządzony napar można nalać do filiżanek.

To tylko dwa podstawowe sposoby parzenia kawy, które mają swoje źródło w przeszłości, bowiem obecnie tak przyrządzony napój często wzbogacony jest o mleko, śmietankę, a nawet lody.

Źródło informacji: http://www.sklepkawa.pl/pl/c/Kawa-Ziarnista/60

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *