Styropian nadal króluje w rankingach na najpopularniejsze materiały do izolacji cieplnej. Producenci prześcigają się w nowych technologiach, mających na celu ulepszenie parametrów termoizolacyjnych materiału. Dlatego też produkowany teraz styropian charakteryzuje się większą wytrzymałością, jest mniej nasiąkliwy itp.
Ponadto inwestorów prywatnych zachęca do tego materiału bardzo przystępna cena. Nie dość, że oszczędzamy na materiale ociepleniowym, to jeszcze – w dalszej perspektywie – przyniesie nam to spore oszczędności związane ze zmniejszeniem kosztów ogrzewania. Jak się okazuje, inwestowanie w drogie systemy grzewcze nic nie da, jeśli nie zajmiemy się izolacją termiczną domu. Niespodziewanie dużo ciepła ucieka przez ściany, nieszczelne okna, dachy, źle zamontowane drzwi. Styropian może nam pomóc w uporaniu się z częścią tych problemów. Szacuje się, że dzięki niemu zaoszczędzimy nawet do 70 % energii wytwarzanej w budynku – wynika to z wieloletniego doświadczenia firmy STYROPMIN, która zajmuje się produkcją styropianu od 1993 roku zajmuje się jego produkcją. Znakomite parametry materiał ten zawdzięcza temu, iż w ogromnej części składa się on z powietrza. Na tym jednak nie kończą się zalety styropianowych płyt.
Wbrew pozorom są one bardzo odporne na działanie wody. Mamy pewność, że nie poddadzą się wilgoci, nie zbutwieją, nie spleśnieją i nie pokryją się pleśnią. Nie są również zbytnio przyjaznym środowiskiem dla mikroorganizmów. Styropian montujemy metodą lekką mokrą – przyklejamy go do ściany. Materiał jest wyjątkowo lekki, więc z pewnością poradzimy sobie z tym zadaniem nawet bez zatrudniania wykwalifikowanej ekipy budowlanej. Wcześniej jednak przygotujmy odpowiednio podłoże – musimy oczyścić je, zmyć wszelkie plamy i zacieki oraz sprawdzić czy tynk w żadnym miejscu nie kruszy się i nie odpada. Potem musimy zagruntować ścianę, dzięki czemu jej powierzchnia nie będzie odciągać wilgoci z zaprawy klejowej.