Samodzielnie warzone piwo może konkurować z tym sprzedawanym przez najlepsze browary – przebija je smakiem i aromatem, a dodatkowo jest zdrowsze, ponieważ nie tylko nie zawiera konserwantów, ale jest bogate w witaminy i makroelementy. Mini browar w przypadku restauracji będzie doskonałą inwestycją – pozwoli stworzyć własne, unikalne w smaku piwo, a tym samym przyciągnąć klientów. Jaki sprzęt piwowarski będzie niezbędny do restauracyjnego mini browaru?
Warzenie piwa w restauracji – od czego zacząć?
Jeśli bar czy restauracja mają cieszyć się prestiżem, powinny oferować klientom niepowtarzalne smaki. Doskonałym sposobem na wyrobienie marki jest rzemieślnicze piwo produkowane na miejscu.
Żeby rozpocząć wytwarzanie piwa własnej produkcji, wystarczy podstawowy sprzęt do mini browaru oraz wiedza teoretyczna, którą można zaczerpnąć z poradników dostępnych w Internecie lub, w wersji książkowej, w księgarniach.
Sprzęt do minibrowaru – co będzie potrzebne?
Pierwszym krokiem do stworzenia w restauracji mini browaru będzie skompletowanie niezbędnego sprzętu. Można postawić na gotowy zestaw startowy lub kupić poszczególne elementy osobno, samodzielnie dobierając ich parametry do potrzeb restauracji. W skład mini browaru powinny wejść:
- garnek lub kocioł zacierny oraz kocioł warzelny,
- fermentator (szklany gąsior na wino, beczka z tworzywa sztucznego lub stalowa kadź),
- precyzyjna waga kuchenna,
- przyrządy do pomiaru gęstości i temperatury: aerometr i termometr,
- filtrator,
- chłodnica,
- rurka do dekantacji piwa,
- butelki i kapsle (jeśli piwo ma być dostępne w wersji zabutelkowanej),
- śrutownik do rozdrabniania słodu.
Mogą przydać się także mniejsze, ale mające wpływ na proces przygotowania elementy, takie jak:
- mieszadło piwowarskie,
- miarka do cukru,
- termometr ciekłokrystaliczny do naklejenia na fermentator,
- suszarka do butelek.
Sprzęt piwowarski dostępny jest w sklepach piwowarskich zarówno stacjonarnych jak i online, w których można liczyć nie tylko na szeroki wybór, ale też na fachową poradę eksperta.