Obecnie coraz więcej osób decyduje się na inwestowanie środków pieniężnych w instrumenty rynku kapitałowego, jak akcje, obligacje i instrumenty pochodne. Inicjatywę podejmują samodzielnie lub za pośrednictwem wybranej instytucji finansowej. Tym samym są dwa podstawowe sposoby inwestowania – na giełdzie lub w fundusze. Na czym polegają?
Inwestowanie obok zarabiania
Inwestowanie można rozumieć jako formę pozyskiwania dodatkowych środków pieniężnych poprzez lokowanie posiadanych funduszy w instrumenty rynku kapitałowego. Aby jednak osiągnąć zysk, konieczna jest rezygnacja z bieżącej konsumpcji i przeznaczenie środków pieniężnych na określoną inwestycję. Oznacza to, że zwrot z inwestycji nastąpi dopiero po pewnym czasie, przy czym trzeba mieć jednocześnie na uwadze ryzyko towarzyszące tej inwestycji. Ryzyko wiąże się z możliwością straty całej sumy pieniędzy lokowanej w wybrane instrumenty rynku kapitałowego lub jej części.
Inwestycja może mieć charakter długoterminowy lub krótkoterminowy, a ostatecznie czas jej trwania będzie zależeć wyłącznie od celu i indywidualnych możliwości inwestora.
Samodzielnie lub za pośrednictwem funduszu
Inicjatywa związana z lokowaniem środków pieniężnych w instrumenty rynku kapitałowego jest indywidualną decyzją inwestora. Inwestowanie natomiast może być realizowane samodzielnie lub we współpracy z dowolną instytucją finansową.
Bezpośrednie inwestowanie na giełdzie, bez wsparcia ze strony specjalistów do spraw finansowych, wymaga przynajmniej podstawowej znajomości mechanizmu funkcjonowania rynku kapitałowego. Warunkiem koniecznym dla osiągnięcia zysku jest pełne zaangażowanie i kontrola sytuacji na rynku kapitałowym. Inwestor musi na bieżąco śledzić notowania, aby w odpowiednim momencie podjąć korzystną decyzję dotyczącą kupna lub sprzedaży posiadanych instrumentów. Nawet jeśli posiadane instrumenty przeznaczone są do sprzedaży w perspektywie czasu, niezbędna jest stała weryfikacja sytuacji rynku oraz branży – właściwej dla spółki, której akcje inwestor posiada. Samodzielne inwestowanie zmusza więc niejako do ogólnego zapoznania się z praktykowanymi analizami (techniczną, fundamentalną, portfelową).
W przypadku inwestowania w fundusze prace wynikające z analizy sytuacji na rynku kapitałowym przejmuje wybrana instytucja finansowa. Inwestycją od początku do końca zarządzają eksperci finansowi, będący przedstawicielami osoby lokującej środki pieniężne za pośrednictwem funduszu . Inwestowanie w fundusze jest o tyle korzystne, że dywersyfikacja portfela może odbyć się przy znacznie mniejszych nakładach finansowych aniżeli w przypadku samodzielnego inwestowania. A w im większą ilość instrumentów (np.: akcji) ulokowane zostaną środki pieniężne, tym mniejsze ryzyko inwestycji. Warto jednak wiedzieć, że proces kupna i sprzedaży jednostek funduszu może trwać nawet do trzech dni – czyli znacznie dłużej niż w inwestowaniu bezpośrednim.
Aspekty każdej strategii inwestycyjnej
Decydując się na ulokowanie środków pieniężnych w instrumenty rynku kapitałowego, bez względu na przyjęty sposób inwestowania, warto znać najważniejsze aspekty każdej strategii. Przede wszystkim trzeba rozważyć takie kwestie, jak:
- suma środków do inwestycji – czyli kwota, jaką inwestor jest w stanie przeznaczyć na inwestycję,
- horyzont czasowy inwestycji – czyli czas, po jakim oczekiwany jest zysk,
- dopuszczalna skłonność do ryzyka – czyli ile z zainwestowanych środków inwestor jest w stanie utracić (w zależności od instrumentu rynku kapitałowego ryzyko będzie większe lub mniejsze).
Oprócz ogólnej znajomości zasad mechanizmów funkcjonowania rynku kapitałowego, w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych istotna jest wiedza na temat sytuacji gospodarczej aktualnej i prognozowanej https://bphtfipl.wordpress.com/. Dotyczy to zarówno rynku rodzimego (Warszawska Giełda Papierów Wartościowych), jak rynków światowych. Wpływ na zmiany rynkowe mają głównie takie czynniki, jak: sytuacja geopolityczna, kondycja światowych gospodarek, stan indeksów giełdowych, wskaźniki makroekonomiczne.