Okulary korekcyjne to konieczność w przypadku wad wzroku, kiedy pogorszeniu ulega widzenie. Mimo że ze względu na bardzo szeroki wybór oprawek obecnie traktowane są jako ozdoba, wiele osób wciąż odczuwa dyskomfort z powodu ich noszenia. Alternatywą są więc soczewki kontaktowe, które mogą być noszone praktycznie bez względu na rodzaj wady oraz wiek pacjenta.
Rodzaje soczewek kontaktowych
Za pomocą soczewek kontaktowych koryguje się krótkowzroczność, nadwzroczność, jak również astygmatyzm, a także starczowzroczność. Dzieli się je więc ze względu na rodzaj wady wzroku, ale też materiał, z którego zostały wykonane. Tym samym mogą być hydrożelowe lub silikonowo-żelowe, ponadto twarde bądź miękkie. Podział soczewek kontaktowych warunkuje również czas ich użytkowania. Najczęściej wybierane są soczewki do regularnej wymiany, które po wyjęciu, a przed ponownym założeniem wymagają dokładnego czyszczenia za pomocą specjalnych środków – i przechowywania w sterylnym pojemniku. Zaliczają się do nich soczewki miesięczne, dwutygodniowe oraz tygodniowe. Ale dostępne są również jednodniowe, które nie wymagają powyższych zabiegów, gdyż za każdym razem zupełnie nowe są zakładane, podczas gdy zużyte zostają wyrzucone. Soczewki jednodniowe uważane są za najbardziej higieniczne.
Wybór soczewek kontaktowych
Okulary zastępowane są soczewkami kontaktowymi z wielu powodów. Przede wszystkim wybierają je osoby aktywne fizycznie, uprawiające różnego rodzaju sporty, gdyż zapewniają one większą swobodą ruchu aniżeli okulary. Decydują się na nie również osoby z tzw. różnowzrocznością, kiedy dobór właściwych okularów jest stosunkowo trudny, a ich noszenie dla pacjentów niekomfortowe – co wynika z różnej, czasami nawet dość dużej różnicy w grubości szkieł. Ale również aspekty praktyczne sprawiają, że soczewki kontaktowe wydają się być doskonałą alternatywą dla okularów. Przede wszystkim nie zachodzą parą w przypadku różnicy temperatury, ale też zapewniają lepszą jakość widzenia.
Aby soczewki kontaktowe zapewniały optymalne widzenie w przypadku każdej wady wzroku, o ich wyborze powinien decydować wyłącznie lekarz specjalista. Soczewka kontaktowa zakładana jest bezpośrednio do oka, przylegając do rogówki. Dlatego okulista ocenia rodzaj i stopień wady, a także indywidualne predyspozycje pacjenta i dopiero na tej podstawie dobiera rodzaj i moc soczewek zapewniających optymalne widzenie, jak również komfort i bezpieczeństwo noszenia.
Źródło informacji: