Seminarium dyplomowe to cała seria spotkań studenta z osobą pod okiem, której będzie powstawać praca, czyli promotorem. Co jest głównym zadaniem takiego seminarium i czy rzeczywiście takie spotkania są studentom potrzebne?
Cele nadrzędne
Każde seminarium dyplomowe ma za zadanie uświadomienie studentowi, jak bardzo trudnym, skomplikowanym, a często również żmudnym zajęciem jest napisanie porządnej jakościowo i poprawnej merytoryczne pracy dyplomowej. A dodatkowo także pogłębienie wiedzy dotyczącej danej dziedziny.
Innym ważnym zadaniem seminarium jest nauczenie krytycznego podejścia do literatury i świadomości właściwego wyboru. Niezmiernie istotna jest też umiejętność „przelewania własnych myśli na papier” oraz przedstawiania poglądów badaczy, którzy już wcześniej zajmowali się badaniem wybranego przez studentów zagadnienia.
Podczas trwania seminarium dyplomowego student zdobywa także wiedzę na temat sposobów prawidłowego prowadzenia wywodu, prezentacji wyników obserwacji oraz wniosków.
Spotkania seminaryjne – jak wyglądają?
Kiedy żak dokona już trudnego wyboru dziedziny, której pragnie poświęcić swoją pracę dyplomową oraz promotora, pozostaje mu uczęszczanie na spotkania seminaryjne.
Podczas trwania pierwszych z nich prowadzący zazwyczaj stara się przedstawić studentowi ogólne normy, wyznaczniki i wymagania dotyczące powstawania prac dyplomowych na danej uczelni (np. nie wszystkie uczelnie mają takie same wymogi), uczy jak napisać konspekt pracy oraz uwypukla to, na co szczególnie należy zwrócić uwagę.
Dobry promotor zawsze pomoże studentowi znaleźć odpowiednią dla niego metodę poszukiwania, gromadzenia i selekcjonowania materiałów.
Koniecznością jest również to, aby promotor poinformował studenta przestępstwie jakim jest plagiat i jak poważne mogą być jego konsekwencje.
Warto!
Uczestnictwo w seminarium dyplomowym jest więc czynnikiem, który może odegrać naprawdę znaczącą rolę w procesie powstawania pracy. Z tego oto powodu warto jest poświęcić te kilka godzin swojego studenckiego życia, aby w przyszłości na tym skorzystać.
Artykuł powstał we współpracy z