Ryż basmati jest składnikiem bardzo wielu diet. Zawiera mnóstwo wartości odżywczych, sprawiające, że stosowany jest przy gotowaniu licznych potraw. Czym więc charakteryzuje się ryż basmati, że tak wiele osób uznaje go za doskonały zamiennik ziemniaków czy też makaronu.
Kilka słów o ryżu basmati
Ryż basmati jest najpopularniejszy w Indiach oraz Pakistanie. Jego ziarna są dłuższe i cieńsze od pozostałych odmian ryżu. Warto także wiedzieć, że ryż basmati występuje w dwóch odmianach. Jest to brązowy ryż basmati oraz biały ryż basmati (obłuszczona brązowa odmiana). Pomimo różnorodnych odmian ryż basmati posiada liczne właściwości odżywcze, które warto poznać.
Właściwości wyżu basmati
Wygląd ryżu basmati przypomina delikatne i smukłe ziarna o białej barwie. W smaku wykazuje wyraźny orzechowy aromat, a podczas gotowania jego ziarna wydłużają się i stają się sypkie. Finalnie po przygotowaniu ma lekką oraz puszystą konsystencję.
Wartości odżywcze ryżu basmati
Ryż basmati posiada bardzo dużo wartości odżywczych, dzięki czemu jest niezwykle zdrowy. Zawiera błonnik, węglowodany oraz białko. Co więcej, posiada liczne minerały takie jak żelazo, selen, cynk, mangan, a także fosfor i miedź. Co więcej, wyróżnia go spory zasób witaminy z grupy B. Dzięki spożywaniu ryżu basmati poprawiamy trawienie i obniżamy poziom cholesterolu we krwi oraz reguluje poziom cukru we krwi. Co najważniejsze dla osób chorujących na celiakię jest fakt, że ryż basmati pozbawiony jest glutenu.
Jak powinno gotować się ryż basmati
Chcąc dobrze ugotować ryż basmati, należy go moczyć przez 30 minut. Po wymoczeniu trzeba go wypłukać w zimnej wodzie, aż do momentu, kiedy będzie ona czysta. Kiedy ryż jest już oczyszczony, można rozpocząć jego gotowanie. Aby zagotować ryż, najpierw wkładamy go do zimnej wody, którą następnie zagotowujemy. Ryż należy gotować przez około 10 minut pod przykryciem. Pokrywka musi być lekko uchylona, aby woda z gotującego się ryżu basmati nie kipiała. Po zakończeniu gotowania, ryż pozostawiamy w naczyniu przez 5 minut. Tak przygotowany ryż basmati powinien być sypki, miękki oraz aromatyczny.
Dobrze przygotowany ryż basmati idealnie smakuje z sosami słodko kwaśnymi lub gulaszem. Może on być również dodawany do mięs zamiast ziemniaków. Niektóre osoby wykonują także desery na bazie musu truskawkowego i ryżu basmati. Taka różnorodność w przygotowywaniu potraw sprawia, że każdy może stworzyć własną unikalną dietę.