Biustonosz to bardzo ważna część damskiej garderoby. Służy przede wszystkim do przykrywania i podtrzymywania piersi. Niestety bardzo wiele kobiet pamięta tylko o tej pierwszej funkcji, marginalizując wybór odpowiedniego stanika i maksymalnie skracając tę czynność do kilku chwil. 15 minut to stanowczo za mało na kupno perfekcyjnie dopasowanego biustonosza. Eksperci mówią o co najmniej 40. Zacznij jednak od domowych pomiarów…
60A, 75B, 80D – co to właściwie oznacza?
Metka na biustonoszu jest na swój sposób wyjątkowa. Choćby dlatego, że to na nią pierwszą rzucamy okiem podczas bieliźnianych zakupów. Nie chodzi tu rzecz jasna o firmę, a o rozmiarówkę. Liczba na metce tyczy się obwodu klatki piersiowej pod biustem (np. 75 cm). Standardowe rozmiary staników to od 60 do 95cm. Litera na metce to rozmiar miseczki. Najmniejsza to A, a największa zarejestrowana w Polsce to R.
Najpierw pomiary, potem zakupy!
Najpopularniejszy rozmiar biustonosza w Polsce to 75B. Przynajmniej tak deklarują kobiety na tematycznych forach internetowych oraz w specjalnie zleconych przez firmy odzieżowe badaniach konsumenckich. Okazuje się jednak, że mało która kobieta sięgnęła kiedykolwiek po metr krawiecki, by poznać swój prawdziwy rozmiar. Oczywiście zawsze jest dobry moment na nadrobienie zaległości. Wystarczy zmierzyć ciasno obwód klatki piersiowej pod biustem podczas wydechu (dla ułatwienia pomiar ten możemy nazwać „dolnym” obwodem) i luźno w najszerszym miejscu w biuście (“górny” obwód).
Uzyskanych wyników nie można w żadną stronę zaokrąglać. Od pierwszej liczby odejmujemy 3, 4 cm, na wypadek rozciągnięcia się bielizny podczas noszenia i prania. “Dolny” wynik to liczba na metce (np. 70 cm). Na koniec prosty rachunek. Od „górnego” obwodu odejmujemy „dolny”. Otrzymany wynik to nic innego jak rozmiar miseczki. Jeśli różnica wynosi 10-11cm nosisz miseczkę A, 12-14 – B, 14-16 – C, 16,5 – 19 – D (i tak aż do R). Kobiety, które noszą biustonosze 70D i wyżej oraz 60C i niżej powinny od razu udać się do sklepu bieliźniarskiego. Podobnie jak osoby o nietypowych rozmiarach. W ich przypadku poszukiwanie idealnego biustonosza w sieciówkach może skończyć się niepowodzeniem i zniechęceniem, a w rezultacie kupnem stanika “dla świętego spokoju”.
Nie warto podejmować żadnych decyzji pochopnie. Nawet tych, dotyczących zakupu biustonosza!