banner
pompy ciepła
Biznes

Pompy ciepła – dobra jakość ogrzewania w odpowiedniej cenie

Wiedząc już czym są pompy ciepła, jakie są ich podstawowe rodzaje i sposób działania, należy zastanowić się, w jaki sposób wybrać rozwiązanie odpowiednie dla danej nieruchomości przy maksymalnej opłacalności inwestycji.

Jak wybrać rodzaje pomp ciepła odpowiednie dla swojej nieruchomości?

Ze względu na charakterystykę danej pompy, źródło czerpania przez nią ciepła oraz efektywność stosowania w konkretnym klimacie i ulokowaniu terenu, wybór pompy ciepła wydaje się bardzo złożony. Wystarczy jednak skupić się na kilku elementach, aby odnaleźć odpowiednie rozwiązanie dla swojej nieruchomości.

Pompy ciepła typu powietrze-woda sprawdzają się w terenie o umiarkowanych zmianach temperatury otoczenia. Z powodu obniżania ich sprawności wraz ze spadkiem temperatury, nie są niekiedy wystarczającym rozwiązaniem dla ogrzewania budynku w trakcie mroźnych zim. Atutem pozostaje stosunkowo łatwy montaż pomp ciepła, a także możliwość dostosowania rozmiaru pompy do warunków budowlanych. Rozwiązanie typu SPLIT przypomina swoim działaniem typowe kotły, jednak wymaga instalacji zarówno zewnętrznej, jak i wewnątrz budynku. Bardziej skompresowanym i wymagającym mniejszej przestrzeni jest pompa typu MONOBLOK, montowana wyłącznie na zewnątrz budynku.

Zdecydowanie bardziej wydajnym rozwiązaniem jest zastosowanie pompy typu woda-woda. Wymagają one jednak studni lub wód gruntowych stanowiących dolne źródło ciepła. To wymusza natomiast odpowiednią charakterystykę terenu i nie pozwala na użycie tego rodzaju pomp ciepła dla każdego budynku. Wymogiem jest również zdobycie odpowiednich pozwoleń na czerpanie wód gruntowych.

Najdroższym, ale także najbardziej wydajnym i stabilnym rozwiązaniem są z kolei pompy ciepła gruntowe. Czerpiąc ciepło z ziem gruntowych, zapewniają stabilną pracę bez wpływu temperatury otoczenia. Wymagają natomiast odpowiednio dużego metrażu działki, na której się znajdują, a więc stają się rozwiązaniem niemal wyłącznie dla posiadaczy sporego areału.

pompy ciepła

Współczynnik COP a zapotrzebowanie cieplne budynku

Wybierając każdy produkt, w tym pompę ciepła, zwykle zwracamy szczególną uwagę na koszty. Decyzja o ogrzewaniu budynku za pomocą tego rodzaju systemu, wiąże się z oszacowaniem zapotrzebowania cieplnego budynku. Pozwala to na ocenę zapotrzebowania na urządzenie o odpowiednich proporcjach ceny do jakości i efektywności. Aby tego dokonać należy obserwować średnie zapotrzebowanie na ciepło, a więc ilość kilowatogodzin energii cieplnej pobieranej przez budynek w celu ogrzania jego oraz zużywanej wody. Następnie kluczowe jest porównanie z tymi obserwacjami współczynnika COP pompy ciepła, czyli mnożnik energii cieplnej uzyskiwanej z 1 kWh energii elektrycznej. Dla przykładu COP = 3, oznacza uzyskiwanie przez pompę 3 kWh energii cieplnej z 1 kWh przetworzonej energii elektrycznej. Ma to spore znaczenie przy wyborze opłacalnej pompy ciepła, która generuje jak najwięcej energii cieplnej (koniecznej w celu ogrzewania pomieszczeń i wody) kosztem minimalnej energii elektrycznej.

Ile kosztuje pompa ciepła i czy jest opłacalną inwestycją?

Podstawowym pytaniem pozostaje więc „ile kosztuje pompa ciepła”. Biorąc pod uwagę wyłącznie koszty, może wydawać się to drogą inwestycją dla domu. Koszt łączny urządzenia, instalacji i montażu to niekiedy 30 do 40 tysięcy złotych, jednak mimo tych liczb, pompy ciepła są uznawane za rozwiązanie ekonomiczne. Bazują bowiem na odnawialnych źródłach energii, a więc ziemi, powietrzu lub wodach gruntowych, a w zależności od współczynnika COP, większa część energii generowana jest za pośrednictwem tych źródeł, można by rzec „darmowo”. Dzięki optymalizacji zastosowanej instalacji można zatem zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie, co sprawia, że montaż pomp ciepła potrafi zwrócić się już po 10 latach użytkowania.

Ekonomia i ekologia to słowa przewodnie kierujące pomysłodawcami, producentami, a w końcu użytkownikami pomp ciepła. Odpowiednie i racjonalne określenie zapotrzebowania na energię grzewczą pozwala spełnić oba te kryteria i cieszyć się tańszą energią bez zanieczyszczania środowiska naturalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *