Potrawy kuchni włoskiej rozpoznawalne są na całym świecie, a tradycyjne smaki pochodzą z poszczególnych regionów Półwyspu Apenińskiego, gdzie różnią się stosowanymi składnikami oraz dodawanymi przyprawami.
I tak na przykład Florencja słynie z dań mięsnych (zwłaszcza befsztyku), Bolonia szczyci się najlepszym sosem bolognese, na Sycylii podają najsmaczniejsze desery, zaś rejon Emilia-Romania kusi podróżnych faszerowani pierożkami. Z kolei tradycyjna włoska pizza margherita pochodzi z Neapolu, stolicą makaronów i włoskiego spaghetti jest Bolonia, a w Turynie można zjeść najlepszego kurczaka. Generalnie tradycyjne włoskie potrawy opierają się na dużej ilości świeżych warzyw, a swój oryginalny smak zawdzięczają mieszance przypraw w postaci oregano, rozmarynu, bazylii i estragonu. Obowiązkowo w każdej włoskiej kuchni znajdziemy też oliwę z oliwek oraz parmezan i soczyste pomidory.
We włoskiej kuchni najpopularniejsze są potrawy mączne w postaci makaronów (spaghetti, lasagne), pierożków (ravioli lub tortellini) oraz kopytek gnocchi. Wśród stosowanych warzyw największe znaczenie mają świeże pomidory, cebula, szpinak i czosnek, stanowiące obowiązkowe składniki włoskiej zupy warzywnej minestrone, zaś za najpopularniejszą przekąskę uznawana jest bruschetta, czyli grillowany chleb z czosnkiem. We Włoszech jako danie główne podaje się zwykle ryby lub mięso z dodatkiem risotto (smażony ryż z warzywami) albo sałatą, a na deser można zjeść tutaj tiramisu na bazie sera mascarpone i biszkoptów, panna cottę z owocami, czy włoskie lody. Oczywiście na stole nie może zabraknąć wykwintnego wina, najlepiej pochodzącego z Piemontu, Toskanii albo Calabrii.
We Włoszech dużą uwagę zwraca się na jakość spożywanych serów, na co dzień jada się jedynie ciemne pieczywo, a do smażenie używana jest tylko oliwa z oliwek. Poza tym oparcie tradycyjnych dań na różnorodnych warzywach, owocach morza oraz świeżych rybach sprawiło, że włoska kuchnia uchodzi za najzdrowszą w całej Europie.