Środki do konserwacji drewna stworzone na bazie olejów naturalnych należą do jednych z bardziej przyjaznych człowiekowi środków konserwujących. Nie wymagają, tak jak niektóre środki konserwujące do drewna stosowania do ich produkcji rozpuszczalników, które odstraszają swoim zapachem i jednocześnie są bardzo szkodliwe dla zdrowia. W składzie produktów do olejowania drewna znajdują się tylko naturalne składniki a w nich m.in. olej lniany, wosk carnauba, wosk candelilla, olej słonecznikowy, olej sojowy oraz olej ostowy. Naturalne składniki, dzięki swojemu organicznemu pochodzeniu oraz chemicznemu powinowactwu do składników drewna doskonale wchłaniają się w jego strukturę i tworzą powierzchnię, która może oddychać i dostosowywać się do aktualnych warunków atmosferycznych bez zmiany swoich właściwości.
Najbardziej popularne jest olejowanie schodów drewnianych, podłóg, parkietów, mebli a także powierzchni tarasów. Stosuje się je zarówno do pokrywania nowych jak i odnawianych powierzchni. Dziwi fakt, że zastosowanie olejów w renowacji okien drewnianych jest stosunkowo mało popularne a przecież właściwości powłok uzyskanych tą metodą są wyjątkowo pożądane. Powłoki olejowe na drewnie nie łuszczą się i pozwalają na przeprowadzanie miejscowej renowacji bez konieczności wcześniejszego szlifowania drewna. Konserwacja tego typu wymaga stosowania odpowiednich środków pielęgnacyjnych a w przypadku podłóg i parkietów konieczności stosowania podkładek filcowych do krzeseł i foteli.
Zabieg olejowania można wykonać samemu albo zlecić go profesjonalistom. W zależności od potrzeb i umiejętności dostępne są odpowiednie poradniki, sporządzone przez firmy zajmujące się produkcja i dystrybucja tego typu środków ochrony drewna. Instrukcje te zawierają skazówki nie tylko dla prywatnych użytkowników ale także dla profesjonalistów.