Nadciśnienie tętnicze, zwane również hipertensją jest jedną z przewlekłych chorób układu krążenia. Jej głównym objawem jest podwyższenie, stale lub okresowo, ciśnienia tętniczego krwi.
Co jest przyczyną nadciśnienia?
Lekarze nie potrafią podać jednoznacznej i właściwej dla wszystkich chorych przyczyny powstawania nadciśnienia tętniczego krwi. Prawie 90% przypadków jest o charakterze pierwotnym – nie ma widocznego powodu, który dałoby się usunąć z pomocą interwencji medycznej. Jednak pod uwagę przy szukaniu ewentualnych przyczyn bierze się głównie czynniki genetyczne oraz środowiskowe.
Występują też o wiele rzadsze przypadki o charakterze wtórnym, kiedy przyczyna jest ustalona, mogą nią być np. choroby mózgu czy nerek.
Objawy
Nadciśnienie tętnicze przez bardzo długi czas może przebiegać bezobjawowo, jednak kiedy pojawią się niektóre z poniższych symptomów, to znak, że pora udać się na konsultację z lekarzem.
- szumy w uszach,
- bezsenność,
- częste bóle głowy,
- pulsowanie w skroniach,
- mroczki przez oczami,
- problemy z widzeniem,
- krwotoki z nosa,
- chrapanie,
- bóle zamostkowe.
Objawów, które mogą pojawić się przy nadciśnieniu jest znacznie więcej, jednak te pojawiają się zdecydowanie najczęściej. Potwierdzanie diagnozy przez lekarza powinno obejmować nie tylko sam pomiar ciśnienia tętniczego, ale również bardzo dokładny wywiad lekarski, a także badanie przedmiotowe.
Profilaktyka
Polega przede wszystkim na utrzymywaniu prawidłowej wagi i wzmożonej aktywności fizycznej. Każdy człowiek powinien przeznaczyć przynajmniej 90 minut tygodniowo na uprawianie sportu. Zabrania się również picia alkoholu oraz palenia tytoniu oraz zaleca się picie mleka oraz unikanie tłustych potraw (dozwolone są jedynie zdrowe tłuszcze, np. pochodzące z ryb) i słodyczy, a także przede wszystkim większego stresu i dużych nerwów.
Sprzęty, które pomogą w trzymaniu kontroli nad ciśnieniem tętniczym można odnaleźć na: