Drukiem cyfrowym nazywamy metodę druku, przy której wykorzystywana jest maszyna drukarska tworząca obraz za pomocą danych przesyłanych bezpośrednio z komputera lub za pomocą innych nośników.
Rozróżniamy trzy technologie stosowane w druku cyfrowym.
Pierwsza z nich nazywana Risografią, dostarcza do maszyny dane w postaci komputerowej – dane przetwarzane są w sygnał cyfrowy, następnie poprzez głowicę wypalane są na folii matrycowej w postaci otworków. W kolejnym etapie forma drukowa nakładana jest na zespół drukujący, w którym umieszczona jest farba. Przedostaje się ona przez otworki w folii matrycowej na papier, który dociskany do obracającego cylindra tworzy idealnie odtworzony obraz drukowy.
Kolejna technologia nosi nazwę CtPress. Obraz z formy drukarskiej, która jest przygotowywana w maszynie za pomocą metody cyfrowej, przenoszony jest na podłoże drukowe analogowo, odbywa się to za pośrednictwem cylindra pośredniego. Ta technologia wykorzystuje stałą formę drukową.
Ostatnią metodą stosowaną w druku cyfrowym jest CtP. Forma drukowa pozyskiwana jest poza maszyna drukarską. Dane o obrazie przekazywane są z komputera do maszyny naświetlającej formę drukową.
Druk cyfrowy ma wiele zalet. Do głównych należy krótki proces przygotowawczy – zlecenia mogą być robione od ręki. Co więcej jakość otrzymanych w ten sposób druków jest o wiele lepsza od wydruków z typowej drukarki. Również prędkość druku ma tu znaczenie – szybsze niż w typowych drukarkach, jednak w dalszym ciągu nie dorównuje offsetowi. Cyfrowa obróbka daje użytkownikowi szereg możliwości, których nie może wykorzystać w druku offsetowym oraz zapewnia szybką i prostą wymianę tonerów z farbą.
Ten typ druku stosowany jest przede wszystkim w miejscach, gdzie nakłady nie pozwalają na zastosowanie offsetu – ta forma druku jest jednak do niego bardzo zbliżona. Pozwala na drukowanie obrazu cyfrowego w dużym nakładzie małym kosztem.