Mobbing w pracy to długotrwała forma przemocy psychicznej, która stosowana jest wobec ofiary w miejscu pracy przez pozostałych współpracowników lub współpracownika.
Prawna definicja mobbingu
Według Kodeksu Pracy mobbing to „działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu, wywołujące u niego zaniżoną samoocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie go z zespołu współpracowników”.
Akty przemocy psychicznej
Najczęstszymi aktami przemocy psychicznej są:
- Zastraszanie
- Słowne obrażanie
- Bierna agresja, np. wrogie spojrzenie
- Urywanie istotnych informacji, związanych z pracą przed ofiarą
- Wykluczanie ze społeczności pracowniczej
- Obraźliwe gesty
Niestety są to tylko niektóre akty agresji związane z mobbingiem w pracy, w rzeczywistości jest ich znacznie wiecej.
Przeciwdziałanie mobbingowi w pracy
Jednym z najważniejszych obowiązków pracodawcy jest przeciwdziałanie mobbingowi w pracy, wynika to wprost z zapisów zawartych w Kodeksie Pracy. Jednak, nie zostało tam rozwinięte w sposób precyzyjny, na czym dokładnie ma owe przeciwdziałanie polegać. W praktyce zaleca się, jednak, aby informować swoich pracowników o zjawisku mobbingu, wprowadzać procedury skargowe, które pozwolą na wyjaśnienie każdego ewentualnego przypadku. Można również wprowadzić kampanie informacyjne z zakresu przeciwdziałania mobbingowi takie jak np. . Dodatkowo, warto podczas przeprowadzania szkoleń okresowych wprowadzać informacje związane ze zjawiskiem mobbingiem.
Więcej informacji na ten temat znajduje się na:
https://e-specjalistabhp.pl/