Spawanie metodą MIG/MAG to proces, w trackie którego wykorzystuje się łuk elektryczny wytwarzany pomiędzy elektrodą topliwą, czyli drutem podawanym w sposób ciągły, a spawanym materiałem. Spawanie tą metodą odbywa się w otoczeniu strumienia gazu osłonowego. Kiedy stosuje się metodę MIG/MAG oraz jakie są jej podstawowe korzyści?
Zalety metody MIG/MAG
Podstawową zaletą metody MIG/MAG jest jej uniwersalność. Przy jej zastosowaniu można spawać różne metale i ich stopy we wszystkich pozycjach. Wyróżnia ją także wysoka wydajność spawania, dobra jakość spoin oraz stosunkowo niski koszt materiałów spawalniczych. Ponadto istnieje również możliwość zmechanizowania i zautomatyzowania metody.
Jednocześnie należy pamiętać, iż w przypadku metody MIG/MAG jakość spoin w dużym stopniu zależy od umiejętności spawacza oraz, iż spawanie MAG charakteryzuje większa skłonność do powstawania przyklejeń i porowatości spoin.
Zastosowanie metody spawania MIG/MAG
Spawalnictwo wykorzystuje metodę MAG przede wszystkim do łączenia stali konstrukcyjnych niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych, z kolei metodę MIG do spawania aluminium, magnezu, miedzi i innych metali nieżelaznych i ich stopów.
Należy przy tym podkreślić, iż spawanie migomatem (spawarki MIG/MAG znaleźć można tutaj: , a uchwyty MIGA/MAG tutaj: jest stosowane prawie że we wszystkich gałęziach przemysłu, w tym głównie w przemyśle ciężkim i maszynowym, a także w branży remontowej i konserwacyjnej.
Artykuł powstał we współpracy z