Urządzając kuchnię, jedną z najważniejszych decyzji jest ta dotycząca zakupu sprzętu AGD, a przede wszystkim lodówki. Może ona być bowiem wolnostojąca lub zabudowana. Czym charakteryzują się oba rozwiązania?
Lodówki do zabudowy
W takiej opcji sprzęt zostaje wkomponowany w całość aranżacji kuchni i jest tak naprawdę niewidoczny – bo nie wyróżnia się na tle szafek (ma identyczny front). Jest to rozwiązanie idealne w kuchniach nowoczesnych, czyli stawiających na minimalizm. Warto tutaj zaznaczyć, że wymagane jest to, by zabudowywane modele lodówek były sprzętami specjalnie do tego przeznaczonymi. Nie da się bowiem dobrze zabudować lodówki “zwyczajnej” (a co więcej, można by było ją wtedy uszkodzić). Lodówki do zabudowy są skonstruowane tak, by można było je otoczyć szafką, nie obawiając się o np. o jej wentylację. Oczywiście inaczej zbudowane są także drzwi tego rodzaju sprzętu: przygotowuje się je tak, by można było je zamontować do szafkowego frontu (i tak jak szafkę otwierać). Zabudowana lodówka posiada kilka dużych zalet:
- jest niewidoczna,
- tworzy zgraną całość z kuchenną zabudową,
- wygodnie się z niej korzysta,
- do koloru danego sprzętu nie trzeba dopasowywać pozostałej aranżacji kuchni.
Wśród wad takiego rozwiązania można zaś wymienić to, że lodówka do zabudowy ma mniejszą pojemność niż lodówka wolnostojąca (o takich samych rozmiarach). Do tego, taka opcja jest niemożliwa w mniejszych kuchniach, gdzie tego rodzaju zabudowa po prostu się nie zmieści.
Lodówki wolnostojące
Takie tradycyjne rozwiązanie, w połączeniu z nowoczesnym designem lodówek, może sprawić że wolnostojące modele – odpowiednio wkomponowane w wystrój kuchni, mogą prezentować się tak samo dobrze, co modele do zabudowy. Jednocześnie pasują one do kuchni klasycznej, jak i nowoczesnej (jest to zależne od ich kształtu i kolorystyki). Do tego, można je ustawić w dowolnym miejscu, nie zwracając uwagi na plan zabudowy meblowej. Lodówki wolnostojące dają także większą dowolność, jeśli chodzi o ich rozmiar, ilość drzwi i rodzaj wykończenia. Wybierać można bowiem spośród modeli ze stylizowanymi uchwytami, z podświetleniami czy kolorowymi wyświetlaczami). Wśród wad takiego rozwiązania można wymienić zaś to, że czasem lodówkę bardzo trudno dopasować jest do reszty kuchennego wyposażenia. Nie można też zmienić decyzji, to znaczy zabudować jej po jakimś czasie – jedyną opcją jest wtedy wymiana. Jak więc widać, oba rozwiązania posiadają swoje wady i zalety. Dlatego też wybór zależy od rozmiarów kuchni oraz od indywidualnych preferencji, tzn. od tego, czy chce się posiadać kuchnię jednolitą i zabudowaną, czy też ukazującą różnego rodzaju sprzęty AGD.