Niezbędnym elementem budowy kominka są kratki wentylacyjne, od których zależy prawidłowe funkcjonowanie, jak również trwałość całego systemu grzewczego. Tylko odpowiednio dobrane i zamontowane zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza, zapobiegając jednocześnie często poważnym komplikacjom, w tym uszkodzeniu kominka. Co zatem warto wiedzieć o kratkach wentylacyjnych?
Funkcja kratek wentylacyjnych
Jako zakończenie przewodów rozprowadzających powietrze kratki wentylacyjne stanowią funkcjonalny, a zarazem obowiązkowy element systemu kominkowego. Montowane się w tzw. czopuchu obudowy, a w przypadku pomieszczeń ogrzewanych systemem GDP również w suficie lub ścianach.
Dlaczego ich montaż jest tak konieczny? Podczas palenia w kominku stalowy lub żeliwny wkład ulega bardzo mocnemu nagrzaniu, w związku z czym konieczne jest odprowadzenie nadmiaru nagromadzonego ciepła. W tym celu montuje się właśnie kratki wentylacyjne, dzięki którym wokół wkładu kominkowego nieustannie krąży powietrze. Cięższe zimne dostaje się do środka obudowy za pośrednictwem kratek wentylacyjnych wlotowych montowanych w dolnej części kominka. Po nagrzaniu unosi się ku górze i kratką wentylacyjną wywiewną znajdującą się w wyższej partii obudowy wydostaje się na zewnątrz wprost do pomieszczenia. W przypadku systemu GDP rozprowadzane jest do wszystkich pomieszczeń w ten sposób ogrzewanych.
Montaż kratek wentylacyjnych
Kratki wentylacyjne zapobiegają więc przegrzaniu wkładu kominkowego, jak również całej jego obudowy. Konsekwencją takiego stanu rzecz może być:
- uszkodzenie obudowy kominka (np.: popękany kamień czy odpryskująca farba),
- nieprawidłowe funkcjonowanie wkładu,
- trwałe uszkodzenie wkładu.
Aby więc zapobiec przegrzaniu wkładu, a w konsekwencji nawet uszkodzeniu całego kominka, konieczne jest zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza o prawidłowym natężeniu. W tym celu niezbędny jest montaż odpowiedniej ilości kratek wentylacyjnych, właściwie dopasowanych pod względem wielkości do mocy wkładu kominkowego. Bardzo ważne jest, aby wykazywały jak najmniejsze opory przepływu powietrza, w przeciwnym razie utrudniona zostanie właściwa cyrkulacja powietrza.
Kominek powinien być wyposażony w kilka kratek wentylacyjnych, montowanych w obudowie:
- z dwóch stron,
- na różnej wysokości,
- bez tzw. żaluzji.
Dodatkowo, tzw. dekompresyjne kratki wentylacyjne powinny być montowane ponad tzw. sufitem dekompresyjnym tworzącym strefę buforową między wkładem a sufitem właściwym (chronią go przed nagrzaniem). W systemie DGP wyposażone w żaluzje kratki wentylacyjne montowane są w sufitach i na ścianach w celu doprowadzenia ciepłego powietrza do wszystkich ogrzewanych pomieszczeń.