banner
Artykuły, Edukacja

Kompendium wiedzy o studiach prawniczych

Wielu tegorocznych maturzystów zastanawia się, jaką uczelnię i jaki kierunek studiów wybierze. Niezmiennie, jak co roku znaczna część studentów wybierze jeden z najbardziej obleganych kierunków studiów, jakim jest prawo. Co warto wiedzieć o studiach prawniczych – o tym w artykule.

Matura – jakie przedmioty należy wybrać

Prawo zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych kierunków studiów. Maturzyści, którzy już teraz rozważają wybranie tego kierunku muszą liczyć się z tym, że maturę musi być napisana bardzo dobrze. Nie tylko ze względu na wyższy poziom nauczania, ale przede wszystkim ze względu na ogromną liczbę chętnych ubiegających się o miejsce na uczelniach.

Przedmioty, które warto zdać na maturze powinny pochodzić z grupy humanistycznych. Dlatego też na uczelniach wyższych mile widziane są dobre maturalne wyniki z przedmiotów:

  • język polski,
  • język obcy,
  • historia,
  • wiedza o społeczeństwie.

kompCo nieco o samym studiowaniu

Jeśli udało nam się dostać na upragniony kierunek studiów należy przygotować się na pięcioletnie nauczanie. Zajęcia na studiach przybierają najczęściej formę wykładów i konwersatoriów (ćwiczeń). Studenci poznają historie prawa, zagłębiają się w tajniki wiedzy prawniczej oraz poznają hermetyczny język typowy dla tej dziedziny nauki. Oczywiście w trakcie studiów każdy ze studentów wybiera swoją specjalność, w której tajniki wiedzy chce szczególnie pogłębić. Jednak pierwszy rok ma raczej charakter przygotowawczy, który ma na celu wyrównać poziom wiedzy wszystkich studentów.

Zaliczanie etapów

Po każdym semestrze (około 5 miesięcy) na każdego studenta czeka sesja. Jest to dość trudny czas, ponieważ zazwyczaj w bardzo krótkim czasie należy uzyskać zaliczenie z przedmiotów, jakie mieliśmy w danym semestrze. Bardzo często jest tak, że dany przedmiot trwa tylko przez jeden semestr i ocena zdobyta w trakcie sesji jest oceną końcową, która pojawi się na dyplomie.  Dbając o oceny warto dobrze przygotować się do egzaminów. Studenci prawa bardzo często korzystają z repetytoriów, takich jak tutaj: https://www.profinfo.pl/strefa-studenta. Ogrom wiedzy, jaki zazwyczaj obowiązuje na sesji jest czasami niemożliwy do przyswojenia w języku prawniczym, dlatego tego typu repetytoria są niezwykle przydatne.

Tytuł magistra i co dalejHappy Graduate

Piaty rok studiów wiąże się przede wszystkim z koniecznością napisania pracy magisterskiej. Na ostatnim roku przede wszystkim pracuje się nad rozprawą zdobywa się niezbędne informacje do tego, by przegotować się do obrony magisterium. Kolejnym krokiem jest przystąpienie absolwenta na aplikację. Każdy student może wybrać aplikację sędziowską prokuratorską, adwokacką, radcowską lub notarialną.

Decydując się na ten kierunek prawa warto wcześniej zapoznać się z planem nauczania, jaki obowiązuje na wybranej uczelni wyższej. Warto również poszukać informacji związanych z dostępnymi specjalnościami i możliwościami rozwoju. Są to niezwykle istotne informację, które przydadzą się nam w trakcie zaliczanie poszczególnych etapów studiów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *