banner
kocie oczka led
Artykuły

Kocie oczka LED – działanie i zastosowanie

Bezpieczeństwo na drogach to kluczowa sprawa, jaka jest szczegółowo ujmowana w policyjnych statystykach. Jak donoszą raporty policji, z roku na rok liczba śmiertelnych wypadków systematycznie spada, jednak w dalszym ciągu jest ona zastraszająco wysoka. Na stopniową poprawę bezpieczeństwa na drogach największy wpływ mają między innymi coraz lepsze nawierzchnie. nowsze samochody, zwiększająca się świadomość kierowców odnośnie bezpiecznej jazdy, a także innowacyjne technologie drogowe znacznie poprawiające widoczność.

Co to są odblaski kocie oczka LED

Kocie oczka, to popularna nazwa odblasków, które coraz śmielej wkraczają na polski rynek drogowy. Są to punktowe elementy solarne, które przy pomocy specjalnego kleju wpuszcza się w nawierzchnię drogową. Kocie oczka wystają ponad powierzchnię jedynie kilka milimetrów, dzięki czemu nie stanowią przeszkody dla pojazdów odśnieżających nawierzchnię drogową w zimie. Niewątpliwą zaletą urządzeń tego typu jest to, że nie wymagają zewnętrznego zasilania. Wystarczy im około trzech godzin światła słonecznego w ciągu dnia, aby mogły pracować przez ponad dwieście godzin. Niewielkie elementy odblaskowe cechuje również długi okres eksploatacji – mogą one działać bezawaryjnie nawet do dziesięciu lat.

Punktowe elementy solarne – zastosowanie

Kocie oczka zastosowanie znajdą na drogach wszystkich kategorii. Sprawdzą się zarówno na drogach gminnych, jak i autostradach – wszędzie tam, gdzie po zmroku wzrasta niebezpieczeństwo wypadków i kolizji. Światło emitowane przez diodę LED umożliwia wydłużenie widzialności na drodze nawet do kilometra. Dzięki temu kierowca poruszający się w pojeździe z prędkością około stu kilometrów na godzinę zyskuje dodatkowe trzydzieści sekund na reakcję, co w niejednym przypadku może uratować życie. Odblaski kocie oczka LED powoli wkraczają na polski rynek – można je już obserwować w coraz większej ilości miejsc, jak na przykład obwodnica Siedlec. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, znacznie poprawiające poziom bezpieczeństwa na drogach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *