Brytyjski Instytut Inżynierii Mechanicznej opublikował raport, z którego wynika, że 30-50% wyprodukowanego na całym świecie jedzenia trafia do śmietnika. Jest to ogromna ilość. Istnieją jednak metody pozwalające zapobiec marnowaniu tak dużej ilości pożywienia.
Dostępnych jest kilka zaskakująco prostych sposobów na ograniczenie marnowania jedzenia. Pierwszy to zmniejszenie strat przez bardziej efektywne planowanie, przechowywanie, a także świadomą konsumpcję oraz korzystanie z inteligentnych urządzeń i opakowań służących do przechowywania jedzenia. Druga strategia dotyczy ponownego użycia produktów, czyli wykorzystania pomysłowych przepisów z resztek, zabierania jedzenia z restauracji do domu i przekazywania żywności organizacjom społecznym. Trzecia metoda to recykling czyli odpowiednie segregowanie i kompostowanie odpadów.
Kilka prostych zasad
Musimy pamiętać również o kilku zasadach. Np. o tej, że gotowane jedzenie można przechowywać w lodówce maksymalnie przez dwa dni. Umieszcza się je w lodówce po wystygnięciu. Część produktów można włożyć do zamrażarki co pozwoli przedłużyć ich przydatność do spożycia. Dotyczy to głównie mięs ale także przetworzonych owoców, ciast i pieczywa. Jeśli odkryjesz, że w domu jest dużo więcej chleba czy bułek niż rodzina jest w stanie spożyć, można zrobić z nich grzanki do zupy, upiec tosty czy ususzyć na bułkę tartą.
Banki żywności
Nadmiarem żywności można się podzielić także z potrzebującymi za pośrednictwem Banku Żywności. Na terenie kraju jest ich już całkiem sporo. Można również ofiarować go fundacji Caritas, która za darowizny wystawia faktury co pozwala odliczyć określoną kwotę od podatku. Równie chętnie produkty żywnościowe przyjmują schroniska dla bezdomnych.
Dzięki rozsądnemu zarządzaniu jedzeniem zadbasz nie tylko o innych i o środowisko ale też o siebie- lepiej zagospodarowana żywność to mniejszy wydatek a to z kolei oznacza, że będziesz dysponować dodatkową zaoszczędzoną sumą pieniędzy, którą możesz przeznaczyć na inne przyjemności.