Buty, to jedna z tych części naszej garderoby, w której spędzamy zazwyczaj największą ilość czasu. Dotyczy to szczególnie pracy, gdzie obuwie stanowi bardzo istotny element zarówno w dzień, jak i w nocy. Mowa tu przede wszystkim o personelu medycznym, który, mówiąc kolokwialnie, musi być cały czas „na nogach”. Dlatego też odpowiedni dobór obuwia w takim przypadku jest kluczowy.
But butowi nie równy
Zazwyczaj przeciętny konsument kupując obuwie kieruje się przede wszystkim marką lub walorami estetycznymi butów. W przypadku personelu medycznego głównym kryterium podczas doboru obuwia medycznego powinna być głównie wygoda i praktyczność. Podczas pracy we wszelkiego rodzaju placówkach służby zdrowia przemieszczenia się pracowników z punktu A do punktu B stanowi bardzo istotny aspekt. Dlatego też niewłaściwie dobrane obuwie medyczne możne znacząco zmniejszyć komfort pracy oraz być przyczyną wielu dolegliwości nie tylko stóp, ale również kolan, bioder oraz kręgosłupa.
Oddychające obuwie medyczne
Odpowiednio dobrane obuwie musi przede wszystkim zapewniać komfort chodzenia przez nawet wiele godzin. Ogólnie wiadomo, że skóra człowieka musi oddychać. Podobnie jest ze stopami. Wybierając obuwie medyczne trzeba pamiętać o dostarczeniu stopom odpowiedniej ilości świeżego powietrza oraz dużej ilości miejsca, co zapewni stopom odpowiednie krążenie. Przyjęto, że przerwa pomiędzy palcami a noskiem butów powinna wynosić co najmniej 5 milimetrów.
Obuwie medyczne musi być wykonane z tzw. oddychającego materiału, np. skóra naturalna. Takie rozwiązanie sprawi, że stopy nie będą się pocić, a tym samym nie pojawi się w ich wnętrzu wilgoć, która może doprowadzić na przykład do grzybicy stóp, odcisków, obtarć czy też płaskostopia. Skóra naturalna jest miękka, doskonale dopasowuje się do kształtu stóp, nie powodując u nich żadnych podrażnień ani obtarć.
Najważniejsze jest właściwe dopasowanie
Obuwie medyczne musi także zostać właściwie dopasowane do kształtu konkretnej stopy, co umożliwi korygowanie wszelkiego rodzaju jej nieprawidłowości. Według naukowych badań, takie nieprawidłowości pojawiają się u ponad 90 proc. populacji zarówno u kobiet, jak i mężczyzn zazwyczaj po przekroczeniu 40. roku życia.
Wybierając obuwie medyczne trzeba pamiętać, że nawet najmniejszy ucisk, w którymkolwiek miejscu stopy może negatywnie wpłynąć na prawidłowe krążenie krwi w kończynie dolnej. Dobrym rozwiązaniem jest wybór obuwia z podniesionym przodem, które pozwala odciążyć stawy w kończynach oraz kręgosłup.
Idealne zestawienie
Dobre obuwie medyczne powinno być przede wszystkim wytrzymałe, komfortowe oraz lekkie. Dla personelu medycznego najlepiej sprawdzi się obuwie posiadające podeszwę wykonaną z tworzywa sztucznego, która ma długą żywotność, a jej waga jest znacznie mniejsza niż w przypadku popularnych w środowisku medycznym chodaków. Idealne obuwie dla personelu medycznego to takie, które na górze jest wykonane z naturalnej skóry, natomiast na spodzie posiada tworzywo sztuczne. Takie połączenie zapewni trwałość i komfort na wiele lat.