Mówi się, że pierwszy krok jest najtrudniejszy – oczywiście jest to prawda. W inwestowaniu ta zasada również ma zastosowanie. Lokowanie pieniędzy w nieruchomości jest dość trudne i wymaga dużej wiedzy.
Zazwyczaj porażki są wpisane w takie działania jak inwestowanie, jednakże lepiej zastanowić się kilka razy oraz poświęcić nieco więcej czasu na wdrążenie się w temat niż później ponosić straty.
Podjęcie decyzji o tym, czy i kiedy zainwestować to tylko pierwszy krok dla początkującego. Równie ważne jest zastanowienie się nad tym jaki sektor rynku nieruchomości wybrać, czy będzie się inwestowało na kredyt, czy też za gotówkę.
Początki – ile gotówki?
Wiele osób myśli, że inwestowanie w nieruchomość łączy się z bardzo dużą ilością pieniędzy i by rozpocząć działania, na początku należy wnieść spory kapitał. Takie myślenie jest błędne, ponieważ znaczna cześć nieruchomości może być finansowany kredytem hipotecznym, który jest najtańszym i najprostszym typem finansowania inwestycji.
Kredyt czy gotówka?
Na temat typu inwestowania specjaliści wypowiadają się zgodnie – nawet jeżeli posiadamy fundusze to i tak korzystanie z kredytów hipotecznych jest rozsądniejszym wyjściem. Właściwe podejście oraz przygotowanie się do transakcji jest gwarancją sukcesu przy zakupie nieruchomości, której wartość zazwyczaj rośnie o wiele szybciej niż odsetki od kredytu. Kredyt hipoteczny istotnie zwiększa stopę zwrotu z inwestowanych pieniędzy.
Wybór inwestycji
Kolejnym pytaniem postawionym przed inwestorem jest wybór inwestycji. Grunt, mieszkanie, dom, czy nieruchomość komercyjna? Co zapewni najwyższą stopę zwrotu?
Odpowiedz jest tylko jedna – grunt. Na tą decyzję mają wpływ trzy czynniki:
- pierwszym czynnikiem są ceny domów, nieruchomości komercyjnych oraz mieszkań. Zdaniem analityków w najbliższych latach tego typu nie będą rosły co jest wynikiem czynników makroekonomicznych
- znalezienie okazji na rynku domów/mieszkań/nieruchomości komercyjnych w porównaniu z gruntem jest znacznie trudniejsze zważywszy na wysoką świadomość cen
- ostatnim, równie istotnym czynnikiem jest trudność w zwiększeniu wartości tego typu nieruchomości, bez względu na działania inwestora bądź innych zewnętrznych czynników
W przypadku nieruchomości gruntowych sprawy wyglądają zupełnie inaczej:
- ze względu na czynniki makroekonomiczne ceny gruntów powinny rosnąć
- dzięki dużemu zróżnicowaniu cen i asymetrii informacji o wiele prościej można odnaleźć okazje na rynku
- istnieje dużo możliwości na zwiększenie ceny gruntów poprzez aktywności inwestora oraz czynniki zewnętrzne takie jak budowa infrastruktury, dróg ekspresowych.