Podstawowym znakiem rozpoznawczym Gdańska jest falujące Morze Bałtyckie oraz piaszczyste plaże, tymczasem miasto skrywa w sobie wiele historycznych zakątków wartych zobaczenia.
Rok rocznie nad Pomorze przyjeżdża tysiące turystów, na których czekają oczywiście także nowoczesne porty, plaże pełne bursztynów, liczne uzdrowiska i stosunkowo tanie hotele. Gdańsk może być jednak nie tylko idealnym miejscem na wypoczynek na plaży i zażywanie kąpieli morskich, ale także miastem otwartym na turystów zainteresowanych historią i zabytkami, które koncentrują się przede wszystkim przy gdańskiej Starówce. To tutaj znajdują się zabytkowe kamienice, fontanna Neptuna, Dwór Artusa oraz urokliwe kawiarnie i restauracje. Gdańsk i jego Stare Miasto to także zabytkowy Ratusz, stanowiący obecnie siedzibę muzeum historycznego, a także największy w Europie ceglany kościół- Bazylika Mariacka. Główną trasą turystyczną Gdańska jest Droga Królewska wiodąca od renesansowej Bramy Wyżynnej do Długiego Targu. W trakcie spaceru obowiązkowo trzeba zatrzymać się przy Muzeum Bursztynu w Wieży Więziennej, gotyckim dworze bractwa św. Jerzego, czy Domie Ferberów z okresu renesansu. Gdańsk jest miastem o bogatej historii, dlatego też planując wycieczkę na tereny Pomorza nie sposób pominąć Westerplatte oraz pomnika Obrońców Poczty Polskiej upamiętniającego walkę z 1939 roku, czy Zbrojowni- kiedyś służącej za miejsce magazynu broni, a dziś to główne centrum handlowe miasta.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o największej w Europie imprezie handlowo- kulturalnej, odbywającej się już od XIII wieku przez 3 tygodnie sierpnia. Mowa oczywiście o Jarmarku Dominikańskim, którego głównym symbolem są setki kramów pełnych wyrobów artystycznych i rzemieślniczych, które można przemierzać podczas odbywających się w tym czasie koncertów, parad i festiwali.
Jak widać Gdańsk to miejsce, które zadowoli zarówno turystów spragnionych wypoczynku na piaszczystych plażach i sportów wodnych, ale także miasto otwarte dla miłośników historii i zabytków.