banner
Edukacja

Droga na prawo – krok po kroku na studia prawnicze

Po maturze wielu licealistów staje przed dylematem swojego życia: na jakie studia pójść? Zazwyczaj jest to walka nie tylko ze sobą, ale również stereotypami oraz ambicjami innych osób. Ostatecznie sporo osób mających wysokie oczekiwania decyduje się na studia prawnicze. Prawo nie jest łatwym kierunkiem, lecz bardzo interesującym oraz generującym w przyszłości spore zyski.

_Files_Thumbs_149641By móc starać się o miejsce na uczelni prawniczej, na początku trzeba zdać maturę niemal na samych piątkach. Jest to spowodowane zarówno późniejszym, wysokim poziomem nauczania, jak i  ogromną liczbą chętnych osób na jedno miejsce. Już od wielu lat prawo obok psychologii jest jednym z najbardziej obleganych kierunków humanistycznych. Dodatkowo by zdobyć jak najwięcej punktów należy zdawać przedmioty dodatkowe (kierunkowe) humanistyczne – wiedzę o społeczeństwie (WOS) oraz historię.

Wybór uczelni: prywatna czy publiczna?

Absolwenci liceów chcący studiować prawo mogą wybierać pomiędzy uczelniami prywatnymi, jak i państwowymi. Charakter nauczania zarówno na prywatnych, jak i państwowych uczelniach jest do siebie bardzo zbliżony, chociaż zdarzają się również pewne różnice w programie nauczania. Na niektórych uczelniach program nauczania różni się od innych tym, że skupia się na pogłębianiu różnych specjalizacji prawa np.: prawo gospodarcze (kodeks  spółek handlowych)

Forma studiów
Studia prawnicze to pięcioletni tok nauczania, który odbywa się na zasadzie wykładów oraz ćwiczeń (konserwatoriów), na których student zapoznaje się z historią prawa, poszczególnymi jego działami oraz dość hermetycznym językiem, charakterystycznym dla tej dziedziny nauki. Wykładowcy (szanowani adwokaci, prokuratorzy) często w ramach nauczania korzystają ze specjalistycznej publikacji, którą później studenci muszą odnaleźć w księgarniach stacjonarnych bądź w Internecie np. ksiazkiprawnicze.wordpress.com

Zazwyczaj pierwszy rok jest czasem przygotowawczym, na którym dominują przedmioty historyczne (historia prawa, państwa, prawo rzymskie) oraz metodologiczne (logika,pojęcia prawoznawstwa).
Kolejne lata studiów to poznawanie poszczególnych działów wiedzy prawniczej. Drugi rok to przede wszystkim prawo karne, cywilne, administracyjne oraz historia doktryn prawnych. Kolejne lata to: postępowanie administracyjno-gospodarcze, administracyjne oraz cywilne.

Natomiast na konserwatoriach studenci analizują konkretne przypadki oraz podejmują interpretacja prawa. Studenci zaliczają również proseminaria, które są podstawą do wyboru kierunku. Na wydziale prawa proces nauczania odbywa się w dwóch trybach. Z jednej strony student musi zaliczyć blok przedmiotów z listy obowiązkowej, a z drugiej ma prawo do wyboru przedmiotów fakultatywnych. Wybór ten jest dokonywany zgodnie z własnymi przekonaniami oraz charakterem studiów magisterskich.

1 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *