Organizm kota, podobnie jak każdego innego zwierzęcia, potrzebuje odpowiedniej ilości zbilansowanego i bogatego w składniki odżywcze pożywienia. Rynek zasypywany jest przeróżnymi suplementami kociej diety, które, według producentów, dostarczą czworonogowi bogatą dawkę witamin i minerałów. Pamiętajmy, że więcej nie zawsze znaczy lepiej, a odpowiednia karma zapewni zwierzakowi zrównoważoną i kompletną dietę.
Spersonalizowany pokarm
Dobierając karmę dla naszego kota trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim karma musi zostać dostosowana do indywidualnych potrzeb oraz preferencji zwierzaka, aby w pełni zaspokajała nie tylko jego głód, ale również zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Warto w tej kwestii zgłosić się ze zwierzakiem do weterynarza, który podpowie, jaki pokarm będzie dla danego kota najodpowiedniejszy, i czy lepsza będzie np. mokra karma dla kota czy też lepiej się sprawdzi suche pożywienie.
Wybierając karmę dla naszego kota musimy pamiętać, że są one mięsożercami i z natury spożywają one więcej mięsa niż np. psy. Dlatego też optymalna karma to przede wszystkim karma mięsna bogata w białko, które powinno stanowić co najmniej połowę zawartości pożywienia. Karma musi być również bogata w tłuszcze (25-30 proc.) oraz węglowodany (około 8 proc.). Oczywiście dieta mięsna powinna zostać wzbogacona o niewielka ilość warzyw oraz owoców. Obecnie na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje kociej karmy.
Mokra karma dla kota
Karmy mokre to, jak sama nazwa wskazuje, pożywienie o dużej wilgotności, dochodzącej do około 80 proc. Mokra karma dla kota może stanowić podstawowy posiłek dla zwierzaka, ponieważ w jej składzie znajduje się zazwyczaj od 70 do nawet 80 proc. mięsa. Tego rodzaju pokarm można bez przeszkód podgrzewać i podawać kotu. Eksperci zalecają podawanie tzw. karm bytowych zamiast filetowanych, ponieważ zawierają one składniki z podrobów, które są niezwykle istotne dla prawidłowego rozwoju zwierzęcia.
Sucha karma dla kota
Karmy suche to bez wątpienia najtańszy rodzaj pokarmu podawany kotom, jednak nie powinien on stanowić głównego źródła odżywiania kotów. Zbyt częste stosowanie tego typu karmy może prowadzić do odwodnienia kociego organizmu oraz zbytnio obciążyć jego układ moczowy. Złotym środkiem w tym przypadku jest podawanie zwierzęciu zarówno mokrej, jak i suchej karmy, która powinna zawierać minimalną ilość zboża, natomiast jak najwięcej składników mięsnych.
Specjalistyczne żywienie
W przypadku, gdy kot cierpi na jakąś przypadłość, karmienie zwierzaka przebiega zazwyczaj pod czujnym okiem weterynarza, W takiej sytuacji przepisuje on specjalistyczny rodzaj karmienia, który ma wspomóc proces leczenia oraz dostarczyć organizmowi tych składników, które są niezbędne do walki z chorobą.